Komplexní úklid - máme doma alergika

Klávesové zkratky na tomto webu
Na obsah stránky

Úklid pro vás

Naše adresa

  • Komplexní úklid
  • Marcel Lebduška
  • Šatrova 662/1, Praha 4
  • Tel.: +420 603 444 507
<< Zpět na stránku Tipy

Máme doma alergika

Alergie jsou hrozbou moderního věku. Stále více a více dětí se rodí s nějakou alergií. Dokonce i dospělí, u kterých se nikdy dříve žádná alergie neprojevila, začínají plnit ordinace alergologů.

Proto máme pro vás připraveno několik tipů pro domácnosti ve kterých je nějaký alergik.

Co dělat, když v bytě žije alergik?

Roztoče nevidíte, ale pokud jste na ně alergičtí, dokáží vám pořádně otrávit život. Jednou z nejdůležitějších věcí, pokud si chcete zachovat zdraví, je zlikvidovat tyto malé škůdce.

Nikdy se jich nezbavíte úplně, ale za pomoci určitých opatření a díky speciálním lůžkovinám a ostatnímu zařízení bytu můžete (nebo spíše musíte) jejich množství značně eliminovat.

Rýma, zarudlé, uslzené oči a salvy kýchání jsou příznakem alergie na bytový prach.

Pokud vám lékař řekne, že máte alergii na prach, máte ve skutečnosti alergii na exkrementy roztočů, které obsahuje. Nikoliv na roztoče samotné. Dalším alergenem jsou výtrusy plísní, rovněž často obsažené v bytovém prachu.

Až devadesát procent roztočů si pěstujeme v posteli!

Fotografie roztoče

Prvním a nejdůležitějším místem, na které byste se měli v bytě zaměřit, je postel. Trávíte v ní třetinu života a právě zde se roztočům nejlépe daří – v noci jim tu totiž vytváříte to nejlepší prostředí a až 90% roztočů v bytě žije právě v postelích!

Vlhko, teplo a tma jsou tři podmínky, které potřebují ke svému množení. Proto jsou správné lůžkoviny a důkladná péče o ně základem.

Začněte u přikrývek a polštářů – péřové duchny nahraďte dekami z dutého vlákna. Nejenom, že se pod nimi lépe spí, ale jsou i lehčí a praktičtější.

To samo o sobě ale ještě nestačí, protože i v těchto přikrývkách se roztoči množí úplně stejně, jako v peřinách po babičce. Rozdíl je v tom, že duté vlákno se dá prát v pračce. Přikrývky alergika by se měly prát správně každý týden při teplotě 60°C, jedině tak se v nich dá zahubit většina roztočů.

Matrace jedině s potahem

Druhou příčinou vašich ranních salv kýchání bývá matrace. Aby mohla volně dýchat, používejte lamelový rošt.

Máte v podstatě dvě možnosti, jak zatočit s roztoči – pořídit si matraci vyrobenou z přírodního latexu, která kromě toho, že je prodyšná, je také lépe přizpůsobivá tělu a pohodlnější, nebo zakoupit speciální anti-alergický bariérový povlak. Ideální je pak obě tyto možnosti skloubit.

Antialergické povlaky jsou utkány za pomoci speciální technologie tak hustě, že skrze ně roztoči nemají šanci proniknout ani dovnitř, ani ven. Stejným postupem se vyrábí i povlečení a prostěradla.

Všechny povlaky doporučují výrobci potáhnout ještě obyčejným povlečením, které budete normálně prát. Má to jeden prostý důvod – roztoči zahynou v uzavřených matracích a přikrývkách hlady až zhruba po pěti měsících.

Ani pohovka se bez vysávání a čištění neobejde

Dalším kusem nábytku, ve kterém se roztočům daří velmi dobře, je pohovka.

Zde si pěstujete kolonie malých členovců podobně jako na lůžku. Proto ideálním materiálem pro alergiky je neprodyšná kůže.

Pokud by kožená pohovka do vašeho obývacího pokoje nezapadla a rozhodnete se pro čalouněný nábytek, nezapomeňte ho správně udržovat. Na veškeré čalounění i koberce si pořiďte vysavač pro alergiky s filtrem HEPA, který dokáže zachytit i ty nejmenší částice a nevyfukuje alergeny zpět do vzduchu.

Omezte také množství bytových textilií, ve kterých se prach drží. Velmi důležité je i časté větrání a samozřejmě utírání prachu.

Koberec je pro alergika lepší než plovoucí podlaha

Pokud jde o podlahy a podlahové krytiny, slýchali jsme celá léta, že se všichni alergici mají okamžitě zbavit koberců a pořídit si plovoucí nebo dřevěnou podlahu či linoleum.

Závěry posledních studií ale ukazují, že všechno je jinak. Roztoči samotní i jejich exkrementy jsou poměrně těžké, proto mají tendenci se do několika minut po rozvíření usadit. A zatímco na rovném, tvrdém povrchu se opět rozvíří při sebemenším závanu vzduchu a znovu a znovu se dostávají do našich dýchacích cest, vlákna koberce je udrží a alergeny zůstávají při zemi.

Navíc není pravda, že roztoči v kobercích žijí a množí se zde. Nemají tu totiž vyhovující podmínky k přežití. Jejich »domovem« je především vaše lůžko. Rozhodování mezi pevnou podlahovou krytinou a kobercem je jen na vás. Pokud máte doma alergika, myslete na to, že v prvním případě bude nutné stírat podlahu vlhkým hadrem minimálně dvakrát denně. Ale i o koberec bude potřeba důkladně pečovat a pravidelně a často ho vysávat a čistit.

<< Zpět na stránku Tipy

© 2008 - 2010, Komplexní úklid - Marcel Lebduška

Kontakty | Mapa stránek | Na začátek stránky