Komplexní úklid - údržba nábytku

Klávesové zkratky na tomto webu
Na obsah stránky

Úklid pro vás

Naše adresa

  • Komplexní úklid
  • Marcel Lebduška
  • Šatrova 662/1, Praha 4
  • Tel.: +420 603 444 507

Údržba nábytku

Nabízíme vám několik tipů pro údržbu nábytku z různých materiálů. Ale nejen nábytku. Také dalšího domácího vybavení z nerezu či stříbra.

Jak na údržbu nábytku?

V každé domácnosti narazíte na dřevo, kov, textil nebo kůži – kombinace stylů i materiálů je současným trendem.

Ale jak se o ně starat? Jak je šetrně opravit, jak správně vyčistit?

Každý materiál si žádá své. Pokud má vydržet dlouho krásný a vypadat i po letech jako nový, je potřeba trocha péče.

Dřevo nejlépe ošetříte speciálními přípravky na masiv. Pozor ale na agresivní leštěnky! Chemie neprospívá zejména starožitnému nábytku.

Obzvlášť opatrní buďte, pokud jsou vaše vzácné kousky nábytku opatřeny tzv. šelakovou politurou – zvláštním, málo odolným druhem pryskyřice. Údržba takto upravených klenotů vašeho interiéru by měla být rozhodně prací pro odborníka.

Pokud se týká dřevěných podlah, pak jejich nejčastějším problémem jsou drobná poškození. Na chalupách a ve starých staveních často také napadení hmyzem. Pokud jde jen o malý defekt, který nejde do hloubky dřeva, postačí brusný papír nebo brusný nástavec na vrtačku. Větší kaz odstraníte lehkým přehoblováním.

Dřevo nejlépe ošetříte speciálními přípravky na masiv, pozor ale na agresivní leštěnky; chemie neprospívá zejména starožitnému nábytku.

Pozor na hmyz!

V případě napadení palubek hmyzem jednejte rychle! Dřevomorka dokáže za velmi krátkou dobu zlikvidovat podlahu v celé místnosti, proto zasáhněte co nejdříve a společně s postiženým kusem dřeva ošetřete speciálními přípravky ve formě rozprašovačů také okolní zdravá místa.

Larvy hmyzu dokáží v podlaze přežít i několik let, proto nezapomeňte zhruba po roce postřik zopakovat.

Při použití roztoků, které obsahují sůl, zinek a měď, se může stát, že podlaha lehce změní barvu, proto je vždy nejprve vyzkoušejte na malém kousku. Pokud jste dřevokazný hmyz nezarazili včas, nezbude vám nic jiného, než přistoupit k výměně části podlahy.

Jak na zvířecí chlupy?

Máte doma kočku nebo psa, nebo dokonce oba dva? Pak dobře víte, jak těžce se udržuje pořádek. Chlupy máte prostě všude. Máme pro vás pár tipů, jak na ně (tedy na ty chlupy)!

Tip první: použijte gumové rukavice

Nejrychlejší a nejjednodušší tip, jak dostat zvířecí chlupy z pohovky či křesla, je použít gumové rukavice.

Jak? Nasaďte si je a namočte pod tekoucí vodou. Následně ruce nad umyvadlem anebo vanou otřepejte. S vlhkými rukavicemi půjdou chloupky z pohovky poměrně snadno – sbírejte je ale krátkými, škrabavými pohyby.

Výhodou této možnosti je také v tom, že se prsty lehce dostanete do skulin a rohů.

Tip druhý: váleček

Druhou možností, která je založena na podobném principu, je vyzkoušet speciální lepicí válečky. Přejedete a chlupy se na nich přichytí.

U nás je zakoupíte bez problémů, nevyjdou nijak draho a použít je můžete i na odstranění vlasů či jiných nečistot z kabátů či sak. Jejich nevýhoda je ale v tom, že se s nimi těžko dostanete do rohů a škvír, a na rozdíl od rukavic se také hůře myjí.

Kromě klasického lepicího válečku existují i tzv. odchlupovací. Na jejich povrchu je adhezní lepicí textilie, která – pokud již chlupy nepřijímá – se jednoduše odtrhne. Koupíte přibližně za 150 Kč.

Tip třetí: kartáč na zvířecí chlupy

Trápí vás chlupy na koberci a váš vysavač je nezvládne pojmout? Zvolte takový, který má v příslušenství nástavný turbokartáč. Nebo hubici na zvířecí chlupy. S jejich pomocí se vám podaří odstranit to, co klasický vysavač nezvládne. Některé typy vysavačů jsou přímo uzpůsobeny na vysávání chlupů od vašich mazlíčků.

Tip čtvrtý: gumový smeták

Nechcete investovat do speciálního vysavače? Pak můžete zkusit kartáč nebo smeták. Ovšem nikoli s klasickými štětinami, ale s gumovými! Jen ty totiž dokáží zvířecí chlupy dobře zachytit.

Domácí pohromy – jak je zvládnout?

K malým nehodám dochází v domácnosti denně. Takové nepříjemnosti, jako je přilepená žvýkačka nebo plná spíž molů, nejsou ničím výjimečným. My víme, jak si s podobnými »problémy« poradit.

Pohroma č. 1 – zápach v chladničce

Nemusíte v ledničce uchovávat zrovna kila nakrájené cibule nebo zkažené potraviny. Někdy je zkrátka její vnitřek cítit i bez zjevné příčiny.

Základem je ledničku celou vyklidit a všechny stěny a police omýt roztokem Sava, který likviduje bakterie i pachy.

Jako prevence pak funguje speciální prostředek, jehož granule (prodává se v sáčku) neutralizují veškeré pachy potravin a redukují plísně a bakterie. Pohlcovač pachů vás vyjde přibližně na 50–100 korun a vydrží cca 3 měsíce.

Pohroma č. 2 – moli v potravinách

Tady už je to s pomocí o něco složitější – moli se rádi vracejí.

Jejich nejznámějším »odpuzovačem« je levandule, bobkový list nebo pelyněk, takže voňavé snítky zavěšené ve spíži nebo na kuchyňských dveřích určitě molům vonět nebudou.

Lepicí pásky, které se prodávají v obchodech, většinou spíž plnou larev nevyčistí, ale rozhodně se vyplatí je používat jako prevenci.

Malí záškodníci se k nám často dostanou stoupačkami, proto je občas důkladně vystříkejte prostředkem proti molům.

A nezapomeňte uchovávat všechny potraviny v důkladně uzavřených dózách!

Pohroma č. 3 – přilepená žvýkačka

Tam, kde jsou malé děti, není o podobná překvapení nouze.

Pomocníkem, který nezklame, je speciální odstraňovač žvýkaček ve spreji. Ten gumu zmrazí, takže ji lze snadno seškrábat z jakýchkoliv povrchů, od koberců a čalounění přes keramickou dlažbu a přírodní materiály až po linoleum.

Přípravek před použitím vyzkoušejte na malé části znečištěného povrchu. Nenechávejte jej působit déle, než je potřeba; po jeho odpaření může dojít k opětovnému přilepení žvýkačky.

Pokud nemáte podobného pomocníka zrovna po ruce, můžete textilii vložit do mrazáku a po vyjmutí žvýkačku rozdrolit.

Pohroma č. 4 – zamlžená zrcadla a skla

Nejde sice přímo o katastrofu, ale ve chvíli, kdy se potřebujete upravit a do odchodu na schůzku zbývá jen minutka, dokáže zamlžené zrcadlo v koupelně pěkně naštvat.

Máte dvě možnosti, jak se postarat o to, aby vás vysrážená pára na skleněných plochách už nikdy neobtěžovala.

Spreje proti mlžení skel a zrcadel seženete v domácích potřebách i v každém obchodě s autokosmetikou.

Dalším, ještě jednodušším a efektivnějším řešením je elektrická samolepicí topná fólie pod zrcadlo, která zajistí perfektní prevenci proti zamlžení zrcadel. Fólie se zapojí do elektrického okruhu osvětlení tak, aby byla aktivována vždy, když je světlo zapnuto. Tato »vychytávka« se prodává hned v několika základních velikostech a její cena se pohybuje mezi 600–1900 Kč.

Pohroma č. 5 – skvrny od alkoholu

Stačí jeden veselejší večírek a čalounění sedacího nábytku možná ani nepoznáte.

Osvědčeným odstraňovačem červeného vína je sůl. Naneste na textilii dostatečně silnou vrstvu a počkejte, až krystalky nasají víno. Ubrus nebo oděv pak důkladně propláchněte minerálkou.

Skvrn od vodky, koňaku, džinu nebo rumu se zbavíte, pokud na ně použijete líh, na starší pomůže peroxid vodíku.

Látku potřísněnou likérem vytřete směsí lihu a čpavku (půl na půl) a potom vymáchejte v teplé vodě, skvrny od vaječného koňaku se zase nejlépe čistí citronem.

Také s mastnotou si poradíte, pokud skvrnu zasypete moukou, která do sebe tuk nasaje.

Skvrny na textilu

Bytový textil a čalounění velmi často a snadno přichází k újmě – nejrůznější skvrny od jídla a pití nejsou ničím výjimečným. Na většinu z nich stačí mokrý hadřík a saponát, s některými fleky je to ale složitější.

S mastnotou si zase poradí důkladná vrstva mouky která ji nasaje. Pokud jsou i pak patrné stopy tuku, přiložte na ně ubrousek a místo přežehlete.

Pokud nějakou skvrnu z povrchu nelze odstranit, nedrhněte čalounění vší silou, riskujete poškození materiálu.

Využijte raději služeb profesionální úklidové firmy. Cena čištění záleží na velikosti nábytku a stupni znečištění a pohybuje se přibližně od 100 do 1000 korun.

Údržba nábytku z kůže

Kůže je jedním z nadčasových materiálů, které sotva někdy vyjdou z módy. Jak by také ne – kromě toho, že vypadá stylově a elegantně, vydrží velmi dlouho, je odolná a snadno udržovatelná.

Speciální přípravky kůži nejen čistí, ale zároveň ji ošetřují, zvlhčují a prodlužují tak její životnost. A s drobnými škrábanci si poradí mastný krém.

Počítejte s tím, že po ošetření může kůže trochu ztmavnout, proto vždy nejprve prostředek vyzkoušejte na místě, které není na očích.

Při odstraňování skvrn nepoužívejte agresivní chemikálie a postižené místo netřete. Čistěte je jemným, krouživým pohybem.

Pozor na stálé sluneční záření a teplo z radiátoru, to může být příčinou vyblednutí či vysušení a následného popraskání kůže.

Některé firmy provádějí rovněž ruční čištění kožených souprav a jejich impregnaci.

Údržba stříbra

Stříbro má jednu nehezkou vlastnost – časem černá. Nemůže za to sám kov, ale chemická reakce, která probíhá na jeho povrchu.

Zašlý lesk příborům, doplňkům, rámům a dekoračním předmětům vrátí speciální čisticí prostředky. Pozor jen na jejich příliš časté používání, které kovu nesvědčí.

Ještě před tím, než se uchýlíte k agresivním chemikáliím, vyzkoušejte trik našich babiček. Roztok jedlé sody (jeden šálek sody na dva litry horké vody).

Na dno nádoby rozprostřete alobal, který bude fungovat jako lapač černě. Předměty nechte v této lázni asi pět minut. Pak je opláchněte čistou vodou a důkladně vyleštěte.

Se zčernáním kovu můžete bojovat i cigaretovým popelem, šťávou z cibule či kartáčkem a pastou na zuby.

Nerezové materiály a jejich údržba

Nádobí, spotřebiče a doplňky z nerezu skvěle vypadají, ale jen pokud jejich lesk nekazí šmouhy a otisky prstů. Naše tipy vám usnadní údržbu a váš nerez se bude lesknout jako zrcadlo.

Vyzkoušejte ocet

Nerezové nádobí a dřez snad ještě nebylo lesklejší! To vás možná napadne, pokud vyzkoušíte obyčejný ocet.

Nádobí jen umyjete v horké vodě s trochou saponátu, a potom vyleštěte hadříkem namočeným v octu a následně utřete do sucha. Možná vás překvapí, jak krásně se bude lesknout!

Aby se nerezové nádobí krásně lesklo, použijte ocet. Po tom, co je umyjete v horké vodě, vyleštěte hadříkem s octem a utřete.

… nebo olivový olej

Zkuste nalít pár kapek do dřezu a vyleštěte jej. Zbavíte se tak nevzhledných šmouh a kuchyňský dřez se bude lesknout jako zrcadlo.

Pryč s otisky prstů!

Otisky prstů na nerezu patří k největším problémům. Pokud se jich chcete zbavit, vyzkoušejte čistič na sklo.

Nastříkejte jej na nerezový povrch, následně umyjte a utřete do sucha. Po otiscích prstů už nebude ani stopa.

Nebojte se myčky

Nerezové nádobí se nebojte mýt v myčce! Je v ní totiž ideální prostředí pro mytí drobných nerezových kousků. Dostatečně horká voda, mycí prášek a leštidlo stejně jako horký vzduch – to nerezu rozhodně neuškodí.

Soda na připáleniny

Šmouhy nebo připáleniny odstraníte pomocí sody. Soda v prášku se tak doma hodí nejen při žaludečních problémech. Vyzkoušejte ji i na nerezový povrch a zbavte se připálenin!

Pokud nedůvěřujete »domácím« tipům na čištění nerezu, kupte si speciální čistič. Volit můžete mezi řadou značek stejně jako mezi několika způsoby aplikace. Po použití povrch vždy vyleštěte měkkým hadříkem.

<< Zpět na stránku Tipy

© 2008 - 2010, Komplexní úklid - Marcel Lebduška

Kontakty | Mapa stránek | Na začátek stránky