Komplexní úklid - skvrny na koberci

Klávesové zkratky na tomto webu
Na obsah stránky

Úklid pro vás

Naše adresa

  • Komplexní úklid
  • Marcel Lebduška
  • Šatrova 662/1, Praha 4
  • Tel.: +420 603 444 507
<< Zpět na stránku Tipy

Koberce

Pokud se o koberec dobře staráte, poslouží vám jistě po dlouhou dobu. Taky se nejedná o záležitost za pár korun. Pro některé je to dokonce i výhodná investice a kvalitní kobrce mnohdy nabírají časem na hodnotě.

Proto pro vás máme připraveno několik tipů jak si poradit při případných problémech, které se můžou objevit.

Skvrny od vína, kávy a dalších tekutin

Máte za sebou bujarou oslavu, po které vám zůstaly skvrny na koberci a jiných textiliích? Nebo vám jen občas něco ukápne a nevíte, jak to vyčistit? Přečtěte si rady a tipy na úklid.

Červené víno

Skvrny od červeného vína patří k velmi obávaným – a zvlášť na světlých kobercích.

Tip 1: Co nejrychleji skvrnu posypte kuchyňskou solí a nechte několik hodin působit. Pokud jde o skvrnu na koberci, po několika hodinách ji vysajte a poté přečistěte teplou vodou. Vylilo se vám víno na polštář, deku či potah pohovky? Také ji posypte solí a co nejrychleji vyperte. Některé rady doporučují použít na praní místo vody mléko.

Tip 2: Druhým tipem, jak na skvrnu od červeného vína, je osvědčený recept – polít ji bílým vínem, které barvu »vytáhne«. Můžete použít i čistý alkohol, pokud možno zředěný, abyste některé materiály ještě více neponičili. Nezapomeňte vyprat.

Bílé víno

Tip: Skvrny od bílého vína nejsou žádnou katastrofou. Většinou postačí, pokud je potřete roztokem pracího prášku, anebo saponátu a dočistíte vodou. Nebo vyperete.

Pivo

A co se skvrnou od piva? Na světlém koberci totiž příliš vábně nevypadá.

Tip: Zkuste pivo »přebít« alkoholem! Použijte trochu silnější pálenku naředěnou vodou. Skvrnu měkkým hadříkem chvíli třete a potom vyperte. Pivo by mělo bez problémů zmizet. Použít můžete také ocet. Pak už stačí jen vymáchat a vyprat v horké vodě.

Káva

Káva je sice lahodný nápoj, ale skvrny od ní příliš nepotěší. Ideální je zachytit je čerstvé – to se dají nejsnáze odstranit.

Tip: Čerstvou skvrnu navlhčete studeným mlékem a vyperte nejprve v saponátu, poté dobře vymáchejte. Pokud nemáte k dispozici mléko a skvrnu zachytíte včas, měla by stačit i teplá voda se saponátem. Další možností je skvrnu navlhčit, pokapat citronovou šťávou a poté vymáchat ve studené vodě.

Čaj

Potrápit dokáže i skvrna od čaje. Také tu je dobré zachytit včas!

Tip: Jak na skvrnu od čaje? Pokud vám nebude stačit horká voda a mýdlo, potřete ji směsí alkoholu a bílého octa, a to v poměru 1:1. Pak už jen vyperte ve vodě s pracím práškem.

Nalepená žvýkačka

Ze žvýkaček má strach každá hospodyňka. Pokud vám uvízne na koberci, anebo si ji domů přinesete na botě, jen těžko vás pochválí. Nemusíte ale zoufat, vyzrát se dá i na žvýkačky!

První způsob: Zmrazit!

Pokud k této nepříjemné situaci dojde, nepropadejte panice. Nejdříve odstraňte z povrchu koberce to, co je možné, aniž byste poškodili kobercová vlákna.

Zbytek žvýkačky potom můžete zkusit odstranit tak, že na ni položíte sáček s ledovými kostkami. Je ale třeba nechat jej na žvýkačce tak dlouho, než se úplně »zmrazí«, přibližně 15–20 minut. Pak už stačí jen vzít tupý nůž, například příborový nebo nůž na máslo, a zmrzlou žvýkačku jím zkusit odstranit.

Tento způsob můžete použít i v případě, že si domů přinesete žvýkačku na botě. A také když se dostane do vlasů.

Druhý způsob: Zahřát!

Druhý způsob, jakým můžete žvýkačku odstranit pomocí toho, co máte doma při ruce, je úplně opačný: zahřát ji. Jak?

Použijte k tomu fén na vlasy! Žvýkačku jednouše fénujte horkým vzduchem a až se zahřeje, vezměte plastový sáček a z koberce ji sundejte.

Je však třeba dát dobrý pozor – při tomto způsobu je pravděpodobné, že vám žvýkačka s sebou vezme i nějaká kobercová vlákna.

Další varianta: Odstraňovač žvýkaček

Pokud předchozím možnostem příliš nedůvěřujete, můžete vyzkoušet ještě jednu variantu – odstraňovač žvýkaček.

Prodává se ve spreji a jeho princip a účinek je v podstatě totožný, jako při použití sáčku s ledem. Žvýkačku totiž zamrazí a vy ji pak odstraníte tupým nožem či lžící a případné zbytky vysajete.

Sprej lze použít na různé povrchy, jen je třeba předem vyzkoušet na méně nápadném místě, zda na daném materiálu nezanechává stopy.

Vlněný koberec

Máte vlněný koberec? I když se říká, že patří mezi ty nejméně náročné na údržbu, přesto je třeba dodržovat pár zásad a při případné »nehodě« si umět poradit. Poradíme vám pár triků!

Umístění je základ

Platí to u každého koberce. U vlněného dvojnásob. Prvním předpokladem dlouhé životnosti je jeho umístění na rovné a suché podlaze.

Zvlášť u koberců sytých barev pak navíc platí, že je nutné omezit na minimum sluneční záření, které na něj dopadá, aby nedošlo k vyblednutí barev.

Pokud si pořídíte ručně tkaný koberec a máte podlahové topení, dejte pozor, aby jej ze spodní části nepoškodilo. Řešením je koberec v doporučených intervalech obracet.

Jak na údržbu?

Koberce z vlny bývají vesměs velmi odolné, a to i proti nečistotám. Pravidelné vysávání je však i přesto nezbytné. Dejte pozor na jedno: vysávejte vždy po směru vlasu a nepoužívejte rotační kartáče, kterými byste mohli povrch koberce poškodit.

Pokud máte nový koberec a zdá se vám, že nepřiměřeně pouští vlas, nezoufejte. Prvních několik měsíců je tento jev normální. Časem by však měl zcela vymizet.

Jestli si ale chcete zachovat koberec co nejdéle krásný, nepřetěžujte jej těžkými kusy nábytku. Bodové zatížení mu příliš neprospívá…

Výhodou vlny je, že přirozený obsah tuku odpuzuje nečistoty a vlhkost. Ale pozor! Pokud se vám na něj něco vylije, je třeba reagovat okamžitě. Ideální je měkká utěrka, kterou tekutinu opatrně vysajete. Koberce z vlny nikdy netřete silou!

Skvrny na vlněném koberci

Pokud se na koberci objeví skvrna, dejte pozor na šampony na koberce! Způsobili byste totiž více škody než užitku - spolu se skvrnou byste odstranili i přirozený tuk, který koberec chrání!

Vyzkoušejte raději studenou nebo vlažnou mýdlovou vodu. Případně prostředek na praní vlny. Malou dávku naneste na bavlněný hadřík, který nepouští chlup a začněte vždy na krajích koberce. Odtud postupujte do středu.

V případě, že chcete, anebo musíte použít odstraňovač skvrn, vyzkoušejte vždy na malém místě, jak na něj koberec reaguje.

Nejhorší je žvýkačka

Velký pozor však dejte na žvýkačky. Její odstranění z vlněného koberce je úkol velmi nesnadný. Museli byste ji nejprve vytvrdit pomocí zmrazovacího spreje, následně rozbít kladivem, zbytky vykartáčovat a vysát.

<< Zpět na stránku Tipy

© 2008 - 2010, Komplexní úklid - Marcel Lebduška

Kontakty | Mapa stránek | Na začátek stránky